Hakkımızda

Türkiye’den, KKTC’ye yapılan ilk yatırım Ektam Kıbrıs Ltd., kuruluşundan bu yana, Kuzey Kıbrıs’a inanarak üretime devam etmektedir. Şirketimiz, KKTC’de yaşayan Kıbrıs Türk halkına ve gelecek turistlere Avrupa standartlarında üretim yaparak, kaliteli alkolsüz gazlı meşrubat ve meyveli içecek ihtiyaçlarını karşılamak, yapılan bu faaliyetler sayesinde istihdam ve katma değer yaratarak ekonominin kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Şuanda % 87,8’i Tamek Holding A.Ş’ye , % 9,19’u KKTC’de kurulu Erkman International Ltd.’e ve % 3,01’i Melih Emir Derlikan’a ait olan Ektam Kıbrıs Ltd., 1981 yılında faaliyete geçerek kısa sürede fizibilite, proje çalışmaları ile Gazimağusa, Köprülü Köyü civarında kurulan fabrikada üretime başlamıştır. Ana fabrika yatırımının ardında ise şirket 1983 yılında Lefkoşa’da yönetim, dağıtım ve depolama tesisini kurmuştur. Kuruluşundan itibaren geçen sürede Ektam Kıbrıs Ltd.’nin yatırımları 30 milyon doları bulmuştur. Ektam Kıbrıs Ltd., istihdam ettiği 200’e yakın personel, KKTC’de faaliyet gösteren 200 civarında firmadan aldığı hizmet ve mallar, ödediği vergiler ve yarattığı katma değer ile KKTC’nin en büyük kuruluşlarından biri olmuştur.

Şirketimiz fabrikasında bugün Avrupa standartlarında Pepsi, Diet Pepsi, Seven Up, Diet Seven Up, Yedigün, Fruko soda, Charger enerji içeceği ve ayrıca 18 Lt’lik paslanmaz premix tanklarında gazlı meşrubat üretimi ve Fruday markası altında gazsız meyveli içecek üretimi yapmaktadır. Şirketimiz Kuzey Kıbrıs genelinde toplam 4 bin noktaya hizmet götürmektedir. Ektam Kıbrıs Ltd., TSE-ISO-EN 22000 “Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri Belgesi”, TSE-ISOO-EN 9000 “Kalite Yönetim Sistemleri Belgesi” ve ürünlerinde de TSE-4080 ürün kalite belgelerine de sahiptir.

Misyonumuz

Misyonumuz, “Fayda Gözeten Performans” vizyonu doğrultusunda gıda ve içecek işine odaklanan, dünyanın en büyük tüketici ürünleri şirketi olmaktır. Çalışanlarımıza, iş ortaklarımıza ve faaliyet gösterdiğimiz toplumlara büyüme ve zenginleşme fırsatları sağlayarak yatırımcılarımız için finansal ödüller üretmeyi amaçlıyoruz. Ve yaptığımız her işin içinde dürüstlük, adalet ve bütünlük arıyoruz.

Vizyonumuz

“Ektam’ın sorumluluğu, bugünden daha iyi bir yarın oluşturmak için, dünya üzerinde faaliyet gösterdiği her noktada çevresel, sosyal ve ekonomik olarak sürekli iyileştirme sağlamaktır.” Bu doğrultuda çevreyi korumaya odaklanan programlar uygulayarak, topluma fayda sağlayan faaliyetler yoluyla Ektam’ı gerçekten sürdürülebilir bir şirket haline getirmek vizyonumuzun temel çatısını oluşturmaktadır.

Markalarımız

Ürün gruplarımıza ait markalarımızın logoları

Pepsi
Pepsi Max
Pepsi Diet
Yedigün
7up
Diet 7up
Charger
Fruko Gazoz